Žemėlapiai

 

 
     
  Tradiciniai amatininkai
     
  Tradicinių amatų centrai
     
  Etnografiniai regionai
     
  Etnografiniai kaimai
     
 


 

Tradicinių amatininkų paieška

 
 
Amatas: Rajonas:

 


 

 
 


 
2014-04-29 Tautinio paveldo ir mokymo skyriaus informacija

 

PARODA „TRADICINIS AUDIMAS: SPALVA IR ORNAMENTAS“

Lietuvos nacionaliniame muziejuje Naujajame arsenale (Arsenalo g. 1) nuo vasario 14 d. eksponuojama paroda „Tradicinis audimas: spalva ir ornamentas“.

Didžiausiame Lietuvoje muziejaus liaudiškosios interjero tekstilės rinkinyje sukaupta per 4000 įvairios paskirties buityje naudotų ir ją puošusių lininių, vilnonių, medvilninių audinių. Gausią ir ryškią rinkinio dalį sudaro austinės lovatiesės, rinktos nuo pat rinkinių formavimo pradžios Lietuvos mokslo draugijoje XX a. pradžioje iki XX a. pabaigos etnografinėse ekspedicijose. Pavienių retų eksponatų įsigyjama ir šiomis dienomis. Daugiausia turima XIX a. antroje pusėje – XX a. pirmoje pusėje austų lovatiesių, retesnės – XIX amžiaus pradžioje austos lovatiesės. Daugiausia jų – iš Aukštaitijos ir Žemaitijos, mažiau – iš Suvalkijos ir Mažosios Lietuvos.

Tradiciniai raštai buvo perduodami iš kartos į kartą, kūrybingiausios lietuvaitės mokydavosi iš savo motinų ir senelių, audėjos pačios kurdavo ir rasdavo savų interpretacijų: vaizdavo margaspalvių pievų ir gėlių darželių grožį, kartojo bažnyčias ar dvarus puošusių meistrų darbus. Patyrusios audėjos tarpukario Lietuvoje neatsisakydavo dalytis patirtimi, patarimais ir raštų brėžiniais, nes tai buvo jų gebėjimų pripažinimas ir įvertinimas.

Parodoje eksponuojamos tradicinės lovatiesės ir įrankiai, naudoti siūlams paruošti, audimo staklėms užtaisyti ir austi.

Paroda Lietuvos nacionaliniame muziejuje veiks iki gegužės 9 d.
 
 
  

Į pradžią

 
 
 
       
   
Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Tautinio paveldo ir mokymo skyrius, Gedimino pr. 19 (Lelevelio g. 6), LT-01103 Vilnius
Duomenys apie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministeriją kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.