Tautodailininkės Violetos Jasinevičienės kūrybos darbų paroda „Iš vilnos gimę…“
2025.04.14
Kur? Amatų centre Antazavės dvare (Dvaro g. 17, Antazavė)
Kada? 2025 m. balandžio 1 – 30 d.
Violeta Jasinevičienė gimė 1966 m. vasario 17 d. Rokiškio mieste. Aukštąjį išsilavinimą įgijo Vilniaus Gedimino technikos universitete, o nuo 1989 m. dirba finansų srityje. Visada domėjosi menu, rankdarbiais, įvairiais amatais ir lietuviškomis tradicijomis. Vaikystės ir paauglystės vasaros, praleistos lietuviškame kaime, leido jai iš arti susipažinti su tradiciniais amatais. Išbandė save mezgime, siuvinėjime, siuvime ir audime, tačiau didžiausia jos aistra nuo vaikystės buvo mezgimas, kuris 2012 m. peraugo į vilnos vėlimą.
Pirmieji gaminiai iš karštos vilnos – veltinukai, klumpaitės, kepurės, skrybėlės – tapo ne tik pomėgiu, bet ir reikšminga kūrybinės veiklos dalimi. Ypač vertinami tradiciniai veltinukai, gaminami iš natūralių spalvų vilnos karšinio, naudojant senąjį šlapiąjį vilnos vėlimo būdą. Dekoravimui ji taiko sausąjį vėlimą adata, o netradiciniams gaminiams puošti naudoja liną, vytines juosteles, avikailį ir gintarą.
Nuo 2014 m. Violeta Jasinevičienė aktyviai dalyvauja amatininkų ir tautodailininkų mugėse, senųjų amatų šventėse, festivaliuose bei parodose. Ji demonstruoja vilnos vėlimo amatą, veda edukacijas ir reprezentuoja gimtąjį Rokiškį. 2016 m. tapo Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare, o 2019 m. jos gaminiams suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. 2023 m. jai suteiktas meno kūrėjo statusas.
Violeta Jasinevičienė nuolat dalyvauja Respublikinėje konkursinėje liaudies meno parodoje „Aukso vainikas“. 2020 m. Anykščiuose ji pristatė vyriškų veltų skrybėlių kolekciją, kurios gaminiai buvo puikiai įvertinti Nacionalinio kultūros centro komisijos ir apdovanoti specialiuoju diplomu. 2022 m. Biržų krašto muziejuje „Sėla“ ji eksponavo XVI–XIX a. tradicines lietuvių valstiečių vyrų kepures. Tais pačiais metais Lietuvos tautodailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje buvo surengta jos autorinių darbų paroda, kurioje ji pristatė veltinius, kepures ir skrybėles, atkurtas pagal muziejinius eksponatus bei literatūrinius šaltinius.
Jos kurti galvos dangalai yra populiarūs tarp tautinių šokių kolektyvų, folkloro ansamblių ir net medžiotojų. 2023 m. jos darbai buvo eksponuoti pasauliniame skrybėlių festivalyje Sangju-si mieste, Pietų Korėjoje, kur jie atstovavo Lietuvai ir Rokiškio kraštui. Šeši jos sukurti veltiniai gaminiai yra saugomi Lietuvos nacionalinio muziejaus fonduose.
Violeta Jasinevičienė taip pat aktyviai rengia parodas ir edukacinius užsiėmimus ne tik Lietuvoje, bet ir Latvijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. Kasmet skirtinguose Lietuvos rajonuose vyksta 7–10 jos autorinių parodų, kurių metu lankytojai supažindinami su vilnos vėlimo amatu.
Jos kūriniai ir veikla buvo ne kartą įvertinti. 2018 m. ji buvo apdovanota Lietuvos Respublikos Seimo sidabro ženkleliu „Atkurtai Lietuvai – 100“ už praeities tradicijų ir dabarties kūrybišką perteikimą. 2022–2023 m. jai skirtos LR Seimo padėkos už tautodailės tradicijų puoselėjimą bei jaunosios kartos ugdymą. Taip pat ji yra apdovanota Rokiškio ir kitų Lietuvos miestų savivaldybių, kultūros bei amatų centrų padėkomis.
2023 m. ji išleido savo darbus ir kūrybinę veiklą pristatančią knygą-albumą „Praeitis dabartyje“. Bagdoniškio kaime, Rokiškio rajone, ji įkūrė Tradicinių amatų studiją, kur toliau puoselėja vilnos vėlimą. Ateities planuose – populiarinti šį tradicinį amatą ir skleisti jo autentiškumą bei kultūrinę reikšmę.
Kviečiame apsilankyti ir pasigrožėti!
Zarasų krašto muziejaus informacija