Naujienos

Respublikinė tradicinės kultūros ir žirgo šventė „Bėk bėk, žirgeli!“

2022.05.11

Kvietimas

Maloniai kviečiame į 2022 m. birželio mėn. 4 dieną Niūronyse organizuojamą Respublikinę tradicinės kultūros ir žirgo šventę „Bėk bėk, žirgeli!“ ir dalyvauti amatininkų, ūkininkų, tautodailininkų ir kaimo bendruomenės atstovų kermošiuje. Kviečiame Jus ne tik pasigirti savo pagamintais gaminiais, dirbiniais, produktais, ne tik demonstruoti amatus, tačiau ir kartu atgaivinti senojo turgaus dvasią! Kartu kurkime mugės tradicijas! Kermošiuje grieš muzikantai, veiks vaikų žaidimų kiemelis, lėlių teatras, šalia ganysis arkliai, kaip tikrame turguje čia veiks skelbimų statinė.

Kermošiaus vieta – Niūronių k., Anykščių r., Arklio muziejaus aptvaras.

Norinčius dalyvauti prašome iki gegužės 27 d. rašyti el. paštu arkliomuziejus@gmail.com (pridėkite tradicinių amatų ar kulinarinio paveldo sertifikato kopiją arba kitokį tradiciškumą patvirtinantį dokumentą). Tel. pasiteiravimui +370 687 12058.

 

Apie šventę ir kermošių

Kermošius yra prekyba, lydinti bažnytinę šventę. Niūronyse nėra bažnyčios, o kaimo gyventojai nuo seno važiavo į Anykščių ir Andrioniškio atlaidus. 1978 m. Niūronyse buvo įkurtas Arklio muziejus. Muziejaus atidarymo proga iš aplinkinių kaimų ir kraštų suvažiavo tūkstančiai žiūrovų ir dalyvių. Tuomet kaimuose dar būta arklių, vežimų, padargų ir žinoma, žmonių, prisimenančių ir gyvenančių „arklio epochoje”. Šventė „Bėk bėk, žirgeli!” dar žinoma ir kitais pavadinimais – „vasaros Sartai” arba „kumelės atlaidai”.

Šventei jau daugiau nei 40 metų. Kasmet, pirmą vasaros šeštadienį Niūronys virsta dideliu kermošiumi. Pagrindinis šventės tikslas – puoselėti Lietuvos arklininkystės istoriją ir etninę kultūrą. Kuo šventė skiriasi nuo kitų didelių renginių. Pirmiausia – žirgų ir arklių gausa. Čia išvysite lietuviškų veislių žirgus – žemaitukus, stambiuosius žemaitukus ir Lietuvos sunkiuosius; kasmet į šventę žemaitukais suvažiuoja „Kelionių su mediniais tekiniais” dalyviai, žemės ūkio padargus traukia Lietuvos sunkieji, prisimenama ir Lietuvos kavalerijos istorija. Čia pat vyksta vienintelė Lietuvoje Tautinio paveldo mugė, kurioje prekiaujama įvairiais dirbiniais iš vežimų. Prie kalvės kaustomi arkliai, demonstruojami tradiciniai amatai, griežia muzikantai, vaidina klojimo teatro aktoriai.